Ajurweda

Zamów konsultacje

AJURWEDA

Jest to starożytna filozofia, medycyna i mądrość życiowa.
Nawiazuje do sztuki życia w harmonii z prawami natury.
Jej celem jest prewencja w zachowaniu zdrowia oraz działanie uzdrawiające dokonywane środkami naturalnymi.
Słowo AJURWEDA składa się z dwóch członów: AJUR- życie i WEDA- wiedza.
W tym kontekście jest to nauka o życiu i długowieczności.
Zdrowie to stan doskonałej równowagi pomiędzy ciałem, umysłem i duszą oraz trzema doszami- energiami ciała: Vatą, Pittą i Kaphą.
Ajurweda jako nauka o samouzdrawianiu obejmuje dietę, żywienie, styl życia, ćwiczenia fizyczne, ćwiczenia oddechowe, umiejętność odpoczynku, relaksu, zioła lecznicze, oczyszczanie, odmładzanie, medytację.
Jako terapie uzupełniające i mające wpływ na równowagę zdrowia uznaje aromaterapię, terapię dźwiękiem, kolorem, techniki artystyczne, manualne itp.
Ajurweda jako głęboka nauka o życiu uwzględnia powiązania pomiędzy ciałem, umysłem i świadomością.
Jest to HOLISTYCZNY sposób uzdrawiania w pełnym tego słowa znaczeniu.
Jedną z zasad Ajurwedy jest założenie, że każdy człowiek jest wyjątkowy, jedynym w swoim rodzaju połaczeniem cech psychobiologicznych.
Pora roku, stan emocjonalny oraz jakość relacji pomiędzy rodzicami wpływa na powstanie organizmu o okrślonych cechach. Takie uwarunkowanie współczesna nauka nazywa kodem genetycznym, a w Ajurwedzie nazywa się Prakriti- inaczej mówiąc naturalnym zestawem cech urodzeniowych danej osoby.
Pomimo tego, że zasadniczo budowa Prakriti pozostaje niezmienna, to podczas życia wydarzaja się różne sytuacje, które oodziałują na organizm.
Poddawani jesteśmy wpływowi srodowiska, zmianom w otoczeniu, przemijaniom pór roku, przepływowi myśli, odczuć, emocji, zmianom ilości i jakości pożywienia.

Nadmierny stres, niezdrowy tryb życia, tłumione i wyparte emocje, niedostatek odpoczynku, nadmierny wysiłek fizyczny zaburzają idealny stan urodzeniowy organizmu i z czasem prowadzą do dolegliwości:

zakłocenie doszy VATA objawia się w formie zaparć, rwy kulszowej, bezsenności, artretyzmu, chorób autoimmunologicznych oraz idzie w parze z takimi objawami psychosomatycznymi jak: lęk, niepokój, poczucie zagubienia, mgła poznawcza;
zakłocenie doszy PITTA powoduje zgagę, biegunki, trądzik, niestrawność, problémy z żołądkiem, wątrobą i ma powiązanie z nadmiernym krytycyzmem, perfekcjonizmem i złością
zakłocenie doszy KAPHA prowadzi do przeziębień, zatorów, alergii, problemów z zátokami i na poziomie emocji objawia się jako przywiązanie do rzeczy, ludzi, chciwość i zaborczość.

Te i inne dolegliwości zaburzają równowagę ciała i tworzą zmiany na poziomie hormonów i innych substancji wytwarzanych przez organizm, co w efekcie prowadzi do rozwoju chorób.
Stąd tez systém medycyny ajurwedyjskiej wskazuje na potrzebę uzdrawiania człowieka w każdej sferze życia.
Zdrowe , zrównoważone i świadome życie w pełni jest sposobem na szczęśliwe życie.
Ajurweda nie jest formą biernej terapii, lecz wymaga odpowiedzialności od każde człowieka za własne życie.
Codziennie mamy wpływ na to, co spożywamy, jakie mamy relacje międzyludzkie, jak przeżywamy swiat, jak i z kim spędzamy dzień. Każdego dnia świadomie możemy budować życie dążąc do uzyskania pełnej harmonii.
Według Ajurwedy zycie każdego człowieka ma określony cel.
Podstawą wszelkich aspektów zycia jest zdrowie, jeśli chcemy żyć zgodnie ze swoim celem musimy być zdrowi.
Wiele problemów zdrowotnych ma związek ze stresem, problemami w pracy, w rodzinie, relacjach miedzyludzkich, zamartwianiem sie o przyszłość, pieniądze itp.

Inne czynniki, które bezpośrednio wpływają na zdrowie dotyczą niewłaściwego pożywienia lub aktywności fizycznej (nadmiernej lub niedostatecznej).
Zdrowe ciało to ciało ŻYWE, w każdym tego słowa znaczeniu.
Kiedy nadmiernie przeciążamy ciało wysiłkiem to oznacza, że nie szanujemy naszego organizmu.
Stąd też zmiana stylu życia, nawyków, sposobu odżywiania wpływa znacząco na komfort życia i dostatek zdrowia.

Akademia kobiet

Ideą Akademii Kobiet jest stworzenie miejsca, w którym kobiety będą mogły spotykać się, współpracować i wzajemnie sobie pomagać a także dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Adres

87-800 Włocławek
ul. Chmielna 24

Kontakt

tel. +48 577 030 130

Znajdź nas na

Ajurweda
Bioelektrody
Szkolenia